Ogólnopolski Konkurs na Plakat
z okazji 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej
IDEA
Ogólnopolski konkurs plastyczny NA PLAKAT Z OKAZJI 70. ROCZNICY ZBRODNI KATYŃSKIEJ został zrealizowany w roku szkolnym 2008/2009 w ramach Programu Wychowania Patriotycznego i Społecznego ”Moja Mała Ojczyzna” 2008/2009.

Organizatorem Konkursu było Stowarzyszenie PARAFIADA przy udziale Pijarskiego Centrum Edukacyjnego Stanisława Konarskiego.
W ramach Konkursu – spośród blisko 1.000 nadesłanych prac – wyłoniono ZWYCIĘSKI PLAKAT, autorstwa Marceliny Niedbało, uczennicy Gimnazjum w Nowym Stawie (woj. pomorskie) oraz MOTYW GRAFICZNY, znajdujący się na głównej stronie Portalu (praca „Krzyże” nadesłana przez Adriannę Cherbańską reprezentującą Zespół Szkół Miejskich w Rypinie). Zwycięski plakat zostanie wykorzystany w kampanii informacyjno-promocyjnej, związanej z obchodami 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, realizowanej przez Stowarzyszenie w bieżącym roku.
CELE Konkursu
- uczczenie pamięci ofiar zbrodni dokonanych w Katyniu, Charkowie i Twerze (Miednoje),
- szerzenie i kultywowanie pamięci o Zbrodni Katyńskiej w pokoleniu młodych Polaków,
- pogłębienie wiedzy uczestników na temat Zbrodni Katyńskiej w powiązaniu z historią Polski,
- wpajanie szacunku i przywiązania do tradycji własnego narodu, jego osiągnięć, kultury, języka ojczystego i ludzi, którzy go zamieszkują
- rozwijanie poszanowania postaw prospołecznych i dobra wspólnego,
- tworzenie sytuacji wyzwalających emocjonalny związek z krajem ojczystym, a przez to kształtowaniu postaw patriotycznych i obywatelskich.
ADRESACI Konkursu
- uczniowie szkól podstawowych (klasy IV-VI)
- gimnazjaliści
- uczniowie szkół ponadgimanzjalnych
oraz ich nauczyciele, wychowawcy, instruktorzy, katecheci, duszpasterze…
PRZEBIEG Konkursu
Zgłoszenia i Etap I Konkursu
Do udziału w Konkursie Stowarzyszenie zaprosiło uczniów szkół podstawowych klas IV-VI oraz młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych ze wszystkich szesnastu województw, czyli z terenu całej Polski. Do Konkursu zgłosiło się 2.500 uczestników, ale ostatecznie w wyznaczonym terminie wpłynęło 979 prac z 300 szkół. W niektórych placówkach ze względu na duże zainteresowanie Konkursem przeprowadzono etap wewnątrzszkolny, który wyłonił zwycięskie prace.
Do oceny nadesłanych prac konkursowych Stowarzyszenie zaprosiło przedstawicieli instytucji historycznych i edukacyjnych, artystów-plastyków oraz patronów programowych. Dnia 18 kwietnia 2009 r. w Centrum Parafiadowym zgromadziło się dostojne Jury.
W ocenie prac konkursowych Jury przyjęło zasadę podwójnej selekcji:
- najpierw spośród w wszystkich plakatów, wybrano po 3 najlepsze prace z każdego województwa w poszczególnych kategoriach wiekowych
- następnie prace wybrane ze wszystkich województw podzielono według kategorii wiekowych i jurorzy wystawili indywidualne oceny w punktach
Wyniki prac Jury oraz lista finalistów zakwalifikowanych do II etapu zostały ogłoszone na Finałach Wojewódzkich Programu „Moja Mała Ojczyzna” 2008/2009, czyli podczas corocznych spotkań osób i środowisk z danego regionu, zaangażowanych w realizację programów edukacyjnych Stowarzyszenia. Finały Wojewódzkie jak co roku odbyły się w maju, a gospodarzami i współorganizatorami tych spotkań były wybrane placówki, realizujące w danym roku szkolnym jeden z edukacyjnych programów Stowarzyszenia.
Finaliści Konkursu na Plakat z okazji 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oprócz nagród rzeczowych i dofinansowania wakacyjnego wypoczynku, zostali zaproszeni wraz z opiekunami na Finały XXI Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży w Warszawie, podczas których odbył się II etap Konkursu.
II Etap Konkursu w ramach Finałów XXI Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży w Warszawie (4-9 lipca 2009 r.)
Finaliści Konkursu na Plakat z okazji 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i opiekunowie już od 4 lipca brali udział w Finałach XXI Parafiady, razem z blisko 2.000 dzieci i młodzieży z Polski i zagranicy. Oprócz testu wiedzy i konkursu plastycznego, które wyłoniły ostatecznych zwycięzców, młodzież zwiedzała najważniejsze miejsca w Warszawie (m.in. Stare Miasto, Muzeum Powstania Warszawskiego) oraz odpoczywała i bawiła się wspólnie z rówieśnikami z całej Europy.
Pierwszym etapem uroczystego podsumowania było spotkanie „Zanim pochłonął ich Katyń…” przygotowane we współpracy z Domem Spotkań z Historią, samorządową instytucją kultury m.st. Warszawy, której zadaniem jest popularyzowanie historii wśród warszawiaków ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszego pokolenia. Spotkanie odbyło się w budynku Domu Spotkań przy ul. Karowej w środę, 8 lipca br. o godz. 18.00. W trakcie spotkania pokazano siedem wyróżnionych prezentacji multimedialnych o Bohaterach, którzy zginęli w Katyniu, nadesłanych do II etapu Programu „Moja Mała Ojczyzna”.
Młodzi autorzy przedstawiali swoje prace zgromadzonej publiczności, której dużą część stanowili członkowie stowarzyszenia Rodzin Katyńskich. Cisza i uwaga obecne w trakcie pokazu oraz wzruszenie osób, które pamiętały „swoich” Bohaterów, stanowiły dla młodzieży żywy dowód uznania dla ich całorocznej pracy i zaangażowania na rzecz ocalenia pamięci o tych, którzy „na nieludzkiej ziemi” oddali życie za Ojczyznę.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa najlepszych albumów poświęconych oficerom zamordowanym w Katyniu, wykonanych przez uczestników Programu „Moja Mała Ojczyzna” w ramach I etapu, a także pokaz najlepszych prac nadesłanych na Konkurs na plakat z okazji 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej, organizowany przez Stowarzyszenie dla uczniów wszystkich poziomów nauczania.
Następnego dnia, tj. 9 lipca 2009 r. o godz. 11.00 w Miasteczku Parafiadowym odbyła się GALA FINAŁOWA Programu „Moja Mała Ojczyzna”, w trakcie której wręczono nagrody zwycięzcom Programu „Moja Mała Ojczyzna” oraz Konkursu na PLAKAT Z OKAZJI 70. ROCZNICY ZBRODNI KATYŃSKIEJ. Na Galę licznie przybyli goście, przedstawiciele władz oświatowych, samorządowych i stowarzyszeń oraz dziennikarze radia i telewizji. W programie Gali uwzględniono czas na prezentację najlepszych prac multimedialnych, a także dokonano uroczystej prezentacji zwycięskiego plakatu w Konkursie na Plakat z okazji 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Oprawę słowno-muzyczną Gali stanowiły utwory Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu p. Katarzyny Szczepanek oraz wiersze p. Krystyny Górniak, recytowane przez autorkę. Najważniejszym punktem tego spotkania – przynajmniej z perspektywy uczestników programów oraz opiekunów – było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom poszczególnych kategorii. Laureaci oprócz dyplomów, otrzymali sprzęt elektroniczny oraz wydawnictwa albumowe dot. najnowszej historii Polski.