Upamiętnienie gen. dyw. Rudolfa Pricha w Braniewie

Strona główna / Bez kategorii / Upamiętnienie gen. dyw. Rudolfa Pricha w Braniewie

22 września 2020 o godz. 13.30 na Skwerze Sybiraków w Braniewie odbędzie się uroczystość uhonorowania gen. dyw. Rudolfa Pricha, zamordowanego na terenie Ukrainy, spoczywającego na Cmentarzu Wojennym w Bykowni.

Sadzenie Dębu Pamięci oraz odsłonięcie Tablicy Pamięci uświetnią Kompania Honorowa 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego i poczty sztandarowe.

Rudolf Prich (ur. 6 sierpnia 1881 w Opawie, zm. 1940) – podpułkownik dyplomowany cesarskiej i królewskiej armii oraz generał dywizji Wojska Polskiego.W 1993 przyjęto błędną wersję, według której po zajęciu Lwowa przez Armię Czerwoną generał miał opuścić miasto, i że pod koniec września 1939 został zastrzelony przez Sowietów we wsi Jasienów Polny, między Horodenką a Śniatyniem przy granicy z Rumunią i tam pogrzebany. W 1994 okazało się bowiem, że nazwisko generała figuruje na Ukraińskiej Liście Katyńskiej pod numerem 2392. Powyższy dokument wskazuje, że generał został aresztowany przez NKWD i osadzony w więzieniu, prawdopodobnie na Zamarstynowie, a zamordowano go na terenie Ukrainy po 5 marca 1940[1]. Dokładne miejsce i bliższe okoliczności śmierci w dalszym ciągu pozostają nieznane[10]. Został pochowany na otwartym w 2012 Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni. (źródło: Wikipedia)

Na uroczystość zapraszają Burmistrz Miasta Braniewa i Przewodniczący Rady Miejskiej.