IV edycja Konkursu Katyńskiego „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”

Strona główna / Bez kategorii / IV edycja Konkursu Katyńskiego „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w IV edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”, w którym nagrodą jest wyjazd edukacyjny do otwartego we wrześniu 2012 r. Polskiego Cmentarza Wojennego w Bykowni pod Kijowem.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Jego celem jest upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zadaniem młodzieży jest stworzenie strony z albumu poświęconej konkretnej ofierze zbrodni. Praca wymaga od uczestników opracowania koncepcji plastycznej, ale również wyszukania informacji o wybranym przez siebie bohaterze. Osoby biorące udział w dotychczasowych edycjach zbierając informacje sięgały nie tylko do opublikowanych już materiałów czy inteetu. Niejednokrotnie, by podnieść wartość merytoryczną i wizualną swojej pracy, uczniowie odnajdywali rodziny ofiar, wykonując tym samym niekiedy pionierską pracę w pozyskiwaniu nieznanych dotąd informacji, zdjęć i pamiątek.

Konkurs pozwala spojrzeć na Zbrodnię Katyńską jako na tragedię poszczególnych osób i rodzin. Uczniowie poznają sylwetki pomordowanych i ich rodzin, dowiadują się o ich życiu prywatnym, dokonaniach, sukcesach i roli, jaką niejednokrotnie pełnili w życiu publicznym niepodległej Polski.

Nagrodą dla laureatów i ich opiekunów są zagraniczne wyjazdy edukacyjne do miejsc związanych z martyrologią Polaków na Kresach. Miejscami docelowymi dotychczasowych wyjazdów były Polskie Cmentarze Wojenne w Katyniu, Miednoje i Charkowie. W tym roku laureaci wraz z opiekunami prac odwiedzą otwarty we wrześniu 2012 r. Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni pod Kijowem.

Na autorów najlepszych opracowań czeka jeszcze jedna nagroda. Wybrane prace zostaną zamieszczone w publikacji IPN poświęconej ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Jej pierwszy tom ukazał się 17 września 2012 r. Publikacja jest połączeniem wydawnictwa albumowego i opracowania popularyzatorskiego. Zawiera eseje związane ze Zbrodnią Katyńską, nagrodzone w konkursie prace, biogramy ofiar, fotografie oraz dokumenty upamiętnionych osób. Po zakończeniu czwartej edycji konkursu planowane jest wydanie kolejnego tomu albumu.

Prace konkursowe można nadsyłać do 24 czerwca 2013 r.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z regulaminem i szczegółowymi informacjami o konkursie zamieszczonymi na stronie www.pamiec.pl/sprzaczki