4. Przegląd filmowy „Echa Katynia” w dziewięciu polskich miastach!

Strona główna / Bez kategorii / 4. Przegląd filmowy „Echa Katynia” w dziewięciu polskich miastach!

W dziewięciu miastach Instytut Pamięci Narodowej zorganizuje pokazy filmów o Zbrodni Katyńskiej oraz innych zbrodniach popełnionych w czasach II wojny światowej.

Filmy zostaną wyświetlone w ramach IV Przeglądu Filmowego „Echa Katynia”. Projekcje filmów połączone będą z dyskusjami na tematy powiązane ze Zbrodnią Katyńską. W tym roku po raz pierwszy formuła przeglądu została poszerzona – pokazy filmowe będą odbywać się w Warszawie, Rzeszowie, Lublinie, Białymstoku, Szczecinie, Gdyni, Krakowie, Taowie a także we Wrocławiu. W większości miast pokazy będą odbywać się w dniach 10-12 kwietnia 2013 r.

Przegląd ma charakter otwarty i jest skierowany do widzów, którzy ukończyli 14 rok życia.

Lista filmów wyświetlanych w ramach 4. przeglądu filmowego Echa Katynia:

1. Prawdziwa historia niechcianych pomników. Dolinka Katyńska – reż. Jacek Sawicki, Polska 1997 r., prod. TVP; film pokazujący ludzi zaangażowanych w walkę o prawdę o Katyniu i postawienie pierwszego pomnika katyńskiego na Powązkach.

2. Święty ogień – reż. Jarosław Mańka, Maciej Grabysa, Polska 2011 r. Autorzy filmu nawiązują do tragicznej historii Walentego Badylaka, który w akcie protestu wobec przemilczenia Zbrodni Katyńskiej przez władze PRL dokonał samospalenia na rynku w Krakowie.

3. Pamięć. Tajemnica lasów Piaśnicy – reż. Mirosław Krzyszkowski, Dariusz Walusiak, produkcja Bogdan Wasztyl, Polska 2011 r. Film został zrealizowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento i jest opowieścią o zbrodniach hitlerowskich dokonanych na Pomorzu w czasach II wojny światowej.

4. A very polish secret / A może tego nie wolno mówić… – reż. Jacek Petrycki, Polska/Wlk. Brytania 1988 r. To nakręcony potajemnie film opowiadający o mieszkańcach Suwalszczyzny zamordowanych przez komunistów w 1945 r. Film trafił do Wielkiej Brytanii i tam był pokazywany. W Polsce krążył w obiegu podziemnym.

5. Zbrodnia Katyńska – reż. Maciej Sieński, Polska 1991 r. Jeden z pierwszych filmów o Zbrodni Katyńskiej powstałych po upadku systemu komunistycznego w Polsce. W produkcji wykorzystano cenne materiały archiwalne. Autor w przejrzysty sposób przedstawił kontekst historyczny zbrodni.

6. NKWD i Gestapo. Braterstwo krwi – reż. Halina Samojłau, Białoruś 2009 r. Film pokazuje relacje łączące NKWD i Gestapo przy wspólnym likwidowaniu potencjalnych przeciwników systemu komunistycznego oraz faszystowskiego. Film wyprodukowany przez Telewizję Bełsat.

7. Widziałem kata – reż. Natalia Lobko, Rosja 2009 r. To drugi rosyjski film dotyczący Zbrodni Katyńskiej. Został zrealizowany przez niezależną reżyser i scenarzystkę z Moskwy. Autorka dedykowała go Księdzu Prałatowi Zdzisławowi Peszkowskiemu. Produkcja powstała w ramach projektu „Rosja – Polska. Nowe spojrzenie”.

8. Kwatera Ł – reż. Arkadiusz Gołębiewski, Polska 2013 r. Autor pokazuje okoliczności prac ekshumacyjnych na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim. Przedstawia zaplecze prac związanych z przywracaniem pamięci o żołnierzach podziemia niepodległościowego zamordowanych przez UB. Premierowy pokaz filmu odbył się 25 marca 2013 r. w Warszawie.